Pierwszy etap projektu Drogi CHLEBa już za nami!

Dnia 16.05.2006 r. reprezentacja naszej Kooperatywy uczestniczyła w warsztatach chlebowych w certyfikowanej BioPiekarni pana Bogdana Smolorza w Reńskiej Wsi oraz Grudyni na opolszczyźnie. Tym samym pierwszy etap projektu Drogi CHLEBa, dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Społecznych Śląskie Lokalnie, mamy już za sobą.

Dzień warsztatowy rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 w Reńskiej Wsi. Pierwszą częścią spotkania była prezentacja multimedialna na temat historii piekarnictwa, tradycji z nim związanych, różnic pomiędzy różnymi rodzajami zbóż, a także pomiędzy zbożami i mąkami konwencjonalnymi i ekologicznymi, a także w zakresie dodatków stosowanych w piekarnictwie i cukiernictwie. Mieliśmy także możliwość poznania odpowiedzi na nasze pytania i liczne wątpliwości. Spotkanie uatrakcyjnił gość specjalny – Marc Sinclair, „mobilny piekarz” z Montany w Stanach Zjednoczonych, przebywający obecnie w podróży po europejskich miastach, gdzie organizuje spotkania szkoleniowe w zakresie piekarnictwa.

Po części teoretycznej poznaliśmy miejsce powstawania pieczywa bezglutenowego – niewielką pracownię bezglutenową i magazyn komponentów bezglutenowych; z przyjemnością wysłuchaliśmy także opowieści o ich powstaniu i przygotowaniach do wypieku kolejnych produktów bezpiecznych dla chorych na celiakię.

Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w kierunku Grudyni, wprost do BioPiekarni pana Bogdana Smolorza. Tam odbyła się praktyczna część szkolenia. Mieliśmy możliwość i niewątpliwą przyjemność obserwować różne rodzaje kwasu oraz procesy mielenia zbóż i powstawania, zagniatania, formowania i pieczenia kilku rodzajów chleba oraz bułeczek. Wiele czynności próbowaliśmy, z różnym skutkiem, wykonywać samodzielnie. Wszystkie prace podsumowane były komentarzami pana Bogdana, nie ustawały też rozmowy i dyskusje między nami. Z każdą chwilą przybywało nam wiedzy, świadomości i kolejnych pytań, na które chcielibyśmy jeszcze poznać odpowiedź…

Warsztaty zakończyły się późnym popołudniem.

Wróciłyśmy pełne pozytywnych emocji oraz zapału do organizacji chlebowej imprezy plenerowej…

Szczegóły – niebawem!

Fotorelacja – Katarzyna Jendrośka-Goik

logotypy_fio_z_podpisem

IMG_7406 (1)IMG_7633IMG_7433IMG_7659 IMG_7470 IMG_7703 IMG_7697IMG_7677IMG_7744IMG_7849 fio_logo_vertical-rgb_72-01