Książki w drodze

Gliwicka Kooperatywa Spożywcza Tomata serdecznie zaprasza do udziału w projekcie KSIĄŻKI W DRODZE, który realizowany będzie od maja do września we współpracy z Fundacją na Zielonym i Miejską Biblioteką Publiczną.

Raz w miesiącu podczas sobotniego Targu na Zielonym odbywać się będą plenerowe wydarzenia kulturalne, mające na celu z jednej strony popularyzację czytelnictwa i bookcrossingu, z drugiej – idei „zero waste” (nie wyrzucaj – daj przedmiotowi drugie życie) i minimalizmu (wymieniaj, zamiast zwiększać swój stan posiadania).
Każde spotkanie składać się będzie z dwóch części:

WYMIANY KSIĄŻKOWEJ, na której każdy może przeczytane już książki wymienić na inne w ramach księgozbiorów przyniesionych przez pozostałych uczestników oraz zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej, podróżujących jedynym w swoim rodzaju Book Truckiem.
WARSZTATÓW PAPIERNICZO-DRUKARSKICH, podczas których poznamy metody czerpania papieru, druku z wykorzystaniem tradycyjnej prasy drukarskiej oraz techniki graficzne – linoryt, monotypię i transfer nitro.

Szczegółowy harmonogram i tematyka warsztatów przedstawia się następująco:

  • 26 maja CZERPANIE PAPIERU
  • 23 czerwca DRUK Z WYKORZYSTANIEM TRADYCYJNEJ PRASY DRUKARSKIEJ
  • 21 lipca LINORYT – tworzymy ekslibrysy
  • 18 sierpnia MONOTYPIA – tworzymy zakładki do książek
  • 1 września TRANSFER NITRO – tworzymy torby z nadrukiem

Dodatkowo w targowej hali zostanie ustawiony oznakowany regał bookcrossingowy, na którym podczas każdego Targu będzie można zostawić książkę, przeczytać ją na miejscu lub zabrać do domu. Do ustawiania podobnych półek i regałów zachęcać będziemy lokale gastronomiczne i inne miejsca dostępne publicznie.

Pierwsza okazja do wymiany książek i udziału w warsztatach już w najbliższą sobotę, 26 maja. Razem z gliwicką firmą Kalander tradycyjnymi metodami będziemy czerpać papier.

Serdecznie zapraszamy!

Targ na Zielonym
ul. Dubois 22, 44-100 Gliwice
godz. 9.00-12.00

Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Gliwice udział we wszystkich wydarzeniach projektowych jest bezpłatny.
Partnerzy projektu: Fundacja Na Zielonym, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Patroni projektu: Nowiny Gliwickie, Śląscy Blogerzy Książkowi, Tuba Gliwice.

plakat

Tagi:, , , , , , , ,