Na tropach dobrego chleba w Muzeum Chleba

W ostatni długi weekend majowy „tomatowa” reprezentacja udała się do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Chęć odwiedzenia tego miejsca narastała od dawna, a trwający właśnie projekt „DROGI CHLEBa” okazał się być doskonałym pretekstem.

Muzeum Chleba znajduje się w Radzionkowie, w niewielkiej miejscowości powiatu tarnogórskiego. Na jego potrzeby właściciel, pan Piotr Mankiewicz, zaadoptował istniejące hale magazynowe. To, co z pewnością zaskakuje po wejściu do środka, to wielkość całego kompleksu – z zewnątrz zupełnie nie rzucająca się w oczy. Po muzeum oprowadzają przewodnicy ubrani w tradycyjne śląsko-rozbarskie stroje.

Pomysł założenia muzeum zrodził się z prywatnej pasji pana Piotra. Wizyty na targach staroci owocowały coraz większą kolekcją. Gdy ta przestawała się mieścić w ramach domu – zaczęto szukać nowego miejsca. I jak to z kolekcjonerstwem bywa – uzależnia – tak i tutaj poza okazami związanymi z piekarnictwem i cukiernictwem znajdziemy mnóstwo sprzętów innego rodzaju, używanych wiele lat temu np. dawne lodówki, pralki, lokówki i prostownice do włosów, żelazka, mnóstwo naczyń – niekiedy bardzo zaskakujących i innowacyjnych! Nie da się ukryć, że nazwa skansen pasowałby tu idealnie. Jedną z atrakcji przewidzianych w w programie zwiedzania jest także własnoręczne uformowanie z ciasta plecionki i upieczenie jej – pięknie pachnie i jest bardzo smaczna :)

Muzeum, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, bardzo chętnie odwiedzane jest przez wycieczki szkolne i przedszkolne, warto więc zadzwonić wcześniej, umówić się konkretnie i koniecznie zarezerwować sobie 2-3 godziny na zwiedzanie.

Rezerwacje wizyty oraz informacje o muzeum można znaleźć na stronie: www.muzeum-chleba.pl

logotypy_fio_z_podpisem

Tagi:, , , , , , , , ,